Navigovat do servisuNový Jičín, Malé náměstí 2170/2Telefon+420 605 271 580, +420 556 701 026 E-mailadsservis@centrum.cz

Průvodce pro pneumatiky

Jaký je rozdíl mezi zimními a letními pneumatikami

Vozidlo vybavené letními pneumatiky potřebuje při jízdě po zasněžené silnici 43 metrů pro zastavení z rychlosti 50 km/hod. U zimních pneumatik je to naopak pouze 35 metrů. Těchto 7 metrů může hrát v reálné situaci kardinální roli. Důvodem je to, že letní pneumatiky nezajišťují dostatečnou přilnavost k vozovce při teplotách pod 7° C. Naopak zimní pneumatiky díky speciální směsi použité pryže a jejich obvykle hlubšímu vzorku s dalšími lamelami zajišťují v zimních podmínkách mnohem lepší přilnavost.

Bezpečně po celý rok

Statistika ukazuje, že riziko nehody je šestkrát vyšší v zimě než v létě. Navíc: V případě nehody pojišťovny velmi bedlivě kontrolují typ a stav pneumatik na dotyčném vozidle. Věnujte prosím tedy kontrole pneumatik a jejich včasné výměně dostatečnou pozornost.

Jak důležité je správné nahuštění

Pneumatiky jsou jediným bodem kontaktu vozidla s vozovkou. Proto je jejich typ, kondice a správné nahuštění zásadní pro bezpečnou jízdu. Podhuštěné pneumatiky s sebou přinášejí i tato rizika:

  • zvýšená délka brzdné dráhy
  • rychlejší opotřebení a zvýšené riziko poškození pneumatik
  • zvýšená spotřeba paliva v důsledku většího valivého odporu
  • zhoršená ovladatelnost vozidla

Naše rada:

Kontrolujte tlak v pneumatikách při každém druhém tankování. V případě pochybností navštivte rovnou autoservis sítě Bosch Car Service.

Jak správně čistit pneumatiky

Na co si dát pozor při mytí pneumatik:

  • Dodržujte vzdálenost nejméně 20 cm mezi koncem pistole a pneumatikou.
  • Používejte spíše široce rozevřený než soustředěný paprsek.
  • Při odstraňování nečistot vysokotlakým paprskem vody nikdy nemiřte na jedno místo, ale spíše paprsek neustále posouvejte tam a zpět.

Kdy je nutné pneumatiky vyměnit

Existují tři důležité faktory, které je třeba mít na paměti: Stáří, hloubka vzorku a případná poškození. I když zákon stanoví minimální hloubku dezénu na 1,6mm, doporučujeme výměnu, jakmile hloubka dosáhne úrovně 3mm u letních a 4mm u zimních pneumatik. Pneumatiky by se měly měnit také tehdy, jsou-li starší než 4 roky - a to i v případě, že hloubka dezénu je stále ještě dostačující. Stáří pneumatiky lze zjistit z vyraženého 4místného čísla DOT. Poslední dvě čísla značí rok výroby a první dvě představují týden výroby. Maximální životnost pneumatiky je 10 let, ale rozhodně doporučujeme výměnu maximálně po 4 letech).

Naše rada:

Vložte minci v hodnotě 2 euro (minci 1 euro pro letni pneumatiky) do drážky v mělkém místě vzorku. Pokud ještě nejsou vidět hvězdy na minci, tak je vzorek stále OK.

Jak správně pneumatiky skladovat

Ideálním řešením je uskladnění v autoservisu. Pokud ale chcete skladovat kola či pneumatiky doma, je důležité dbát na následující:

  • V ideálním případě skladujte pneumatiky v suché, tmavé, chladné a mírně větrané místnosti.
  • Kola se mohou buď zavěsit, nasadit na stojan nebo položit na plocho.
  • Pneumatiky bez ráfku se vždy skladují ve vodorovné poloze na sobě.
Průvodce
Průvodce pro akumulátory
Průvodce pro pneuservis
Průvodce pro viditelnost
Bosch Mobility Assistance
Průvodce pro dovolenou
Praktické rady na zimu
Průvodce pro zimu